Financials
Balance sheet
Fundamentals currency is SEK
| Fiscal date | 2025 |
|---|---|
| Total assets | 1.8B |
| Current assets | 1.3B |
| Cash | 26.0M |
| Cash equivalents | — |
| Cash and cash equivalents | 26.0M |
| Other short term investments | — |
| Accounts receivable | 489.4M |
| Other receivables | 114.0M |
| Inventory | 582.7M |
| Prepaid assets | 61.4M |
| Restricted cash | — |
| Assets held for sale | — |
| Hedging assets | 0 |
| Other current assets | 2K |
| Non current assets | 522.0M |
| Properties | 1.1M |
| Land and improvements | — |
| Machinery furniture equipment | 155.9M |
| Construction in progress | — |
| Leases | — |
| Accumulated depreciation | -121.6M |
| Goodwill | 264.3M |
| Investment properties | — |
| Financial assets | — |
| Intangible assets | 79.6M |
| Investments and advances | — |
| Other non current assets | -100K |
| Total liabilities | 1.4B |
| Current liabilities | 1.2B |
| Accounts payable | 833.1M |
| Accrued expenses | — |
| Short term debt | 43.9M |
| Deferred revenue | — |
| Tax payable | 35.4M |
| Pensions | 6.7M |
| Other current liabilities | 110.4M |
| Non current liabilities | 253.1M |
| Long term provisions | 60.3M |
| Long term debt | 192.8M |
| Provision for risks and charges | — |
| Deferred liabilities | 0 |
| Derivative product liabilities | — |
| Other non current liabilities | 1K |
| Shareholders equity | |
| Common stock | 37.2M |
| Retained earnings | 54.6M |
| Other shareholders equity | — |
| Total shareholders equity | 368.1M |
| Additional paid in capital | 280.0M |
| Treasury stock | — |
| Minority interest | — |
Access
/balance_sheet
data via our API — starting from the
Pro plan (individual) and the Venture plan (business) and above.