Financials
Balance sheet
Fundamentals currency is MXN
| Fiscal date | 2024 |
|---|---|
| Total assets | 4.0B |
| Current assets | 859.0M |
| Cash | 62.1M |
| Cash equivalents | 600.6M |
| Cash and cash equivalents | 662.6M |
| Other short term investments | — |
| Accounts receivable | 132.7M |
| Other receivables | — |
| Inventory | — |
| Prepaid assets | — |
| Restricted cash | 8.2K |
| Assets held for sale | — |
| Hedging assets | — |
| Other current assets | 14.0M |
| Non current assets | 3.2B |
| Properties | 1.6M |
| Land and improvements | — |
| Machinery furniture equipment | 479.1M |
| Construction in progress | — |
| Leases | — |
| Accumulated depreciation | -281.5M |
| Goodwill | 2.4B |
| Investment properties | — |
| Financial assets | 898.3K |
| Intangible assets | 2.4B |
| Investments and advances | — |
| Other non current assets | 416.7M |
| Total liabilities | 2.8B |
| Current liabilities | 1.0B |
| Accounts payable | 159.5M |
| Accrued expenses | 22.5M |
| Short term debt | 689.0M |
| Deferred revenue | 4.5M |
| Tax payable | 89.6M |
| Pensions | 8.1M |
| Other current liabilities | 565.4K |
| Non current liabilities | 1.8B |
| Long term provisions | — |
| Long term debt | 1.7B |
| Provision for risks and charges | — |
| Deferred liabilities | 52.0M |
| Derivative product liabilities | — |
| Other non current liabilities | 56.3M |
| Shareholders equity | |
| Common stock | 58.8M |
| Retained earnings | 834.4M |
| Other shareholders equity | 206.4M |
| Total shareholders equity | 1.2B |
| Additional paid in capital | — |
| Treasury stock | 0 |
| Minority interest | 112.0M |
Access
/balance_sheet
data via our API — starting from the
Pro plan (individual) and the Venture plan (business) and above.