Financials
Income statement
Fundamentals currency is USD
| Fiscal date | 2024 |
|---|---|
| Total reported revenue | 308K |
| Cost of revenue | — |
| Gross profit | — |
| Operating expense | |
| Research & development | 55.5M |
| Selling general and admin | 47.5M |
| Other operating expenses | -525K |
| Operating income | -102.2M |
| Non operating interest income | |
| Income | 778K |
| Expense | 3.1M |
| Other income expense | -43.9M |
| Pretax income | -148.4M |
| Tax provision | -356K |
| Net income | -150.0M |
| Basic EPS | -0.9 |
| Diluted EPS | -0.9 |
| Basic average shares | 160.2M |
| Diluted average shares | 160.2M |
| EBITDA | -101.4M |
| Net income from continuing op. | -150.0M |
| Minority interests | 780K |
| Preferred stock dividends | — |
Access
/income_statement
data via our API — starting from the
Pro plan (individual) and the Venture plan (business) and above.