Financials
Cash flow
Fundamentals currency is CAD
| Fiscal date | 2024 |
|---|---|
| Operating activities | -597.6K |
| Net income | 17.9M |
| Depreciation | 878 |
| Deferred taxes | — |
| StockBased compensation | 1.4M |
| Other non cash items | 4.2K |
| Accounts receivable | -19.9M |
| Accounts payable | — |
| Other assets liabilities | — |
| Investing activities | -505.4K |
| Capital expenditures | -5.4K |
| Net intangibles | — |
| Net acquisitions | — |
| Purchase of investments | -500K |
| Sale of investments | — |
| Other investing activity | — |
| Financing activities | 1.9M |
| Long term debt issuance | — |
| Long term debt payments | -59.3K |
| Short term debt issuance | -59.3K |
| Common stock issuance | 2.1M |
| Common stock repurchase | — |
| Common dividends | — |
| Other financing charges | -118.0K |
| End cash position | 417.5K |
| Income tax paid | — |
| Interest paid | — |
| Free cash flow | -1.0M |
Access
/cash_flow
data via our API — starting from the
Pro plan (individual) and the Venture plan (business) and above.