Financials
Cash flow
Fundamentals currency is USD
| Fiscal date | 2024 |
|---|---|
| Operating activities | -262.4M |
| Net income | -330.7M |
| Depreciation | 72.5M |
| Deferred taxes | -2.4M |
| StockBased compensation | 47.6M |
| Other non cash items | -336.1K |
| Accounts receivable | -27.6M |
| Accounts payable | -26.3M |
| Other assets liabilities | 5.0M |
| Investing activities | 564.5M |
| Capital expenditures | -677.4M |
| Net intangibles | — |
| Net acquisitions | 1.2B |
| Purchase of investments | 0 |
| Sale of investments | 8.4M |
| Other investing activity | 420.2K |
| Financing activities | 560.3M |
| Long term debt issuance | — |
| Long term debt payments | -588.2K |
| Short term debt issuance | — |
| Common stock issuance | 588.2M |
| Common stock repurchase | — |
| Common dividends | — |
| Other financing charges | -27.3M |
| End cash position | 2.1B |
| Income tax paid | 4.0M |
| Interest paid | — |
| Free cash flow | -472.3M |
Access
/cash_flow
data via our API — starting from the
Pro plan (individual) and the Venture plan (business) and above.