Financials
Cash flow
Fundamentals currency is CAD
| Fiscal date | 2025 |
|---|---|
| Operating activities | -343.0M |
| Net income | -390.4M |
| Depreciation | 3.0M |
| Deferred taxes | -981K |
| StockBased compensation | 1.6M |
| Other non cash items | 43.0M |
| Accounts receivable | 444K |
| Accounts payable | — |
| Other assets liabilities | 365K |
| Investing activities | -66.1M |
| Capital expenditures | -64.0M |
| Net intangibles | 0 |
| Net acquisitions | — |
| Purchase of investments | — |
| Sale of investments | — |
| Other investing activity | -2.1M |
| Financing activities | 142.3M |
| Long term debt issuance | — |
| Long term debt payments | -14.0M |
| Short term debt issuance | — |
| Common stock issuance | 158.6M |
| Common stock repurchase | — |
| Common dividends | — |
| Other financing charges | -2.3M |
| End cash position | 77.9M |
| Income tax paid | — |
| Interest paid | — |
| Free cash flow | -90.3M |
Access
/cash_flow
data via our API — starting from the
Pro plan (individual) and the Venture plan (business) and above.