Financials
Balance sheet
Fundamentals currency is PLN
| Fiscal date | 2024 |
|---|---|
| Total assets | 1.7B |
| Current assets | 1.4B |
| Cash | 36.4M |
| Cash equivalents | 246.3M |
| Cash and cash equivalents | 282.6M |
| Other short term investments | 319K |
| Accounts receivable | 207.0M |
| Other receivables | 49.7M |
| Inventory | 667.1M |
| Prepaid assets | 44.6M |
| Restricted cash | 45.7M |
| Assets held for sale | 0 |
| Hedging assets | 8.8M |
| Other current assets | -1K |
| Non current assets | 322.4M |
| Properties | 7.6M |
| Land and improvements | 22.7M |
| Machinery furniture equipment | 120.8M |
| Construction in progress | 11.0M |
| Leases | — |
| Accumulated depreciation | -72.6M |
| Goodwill | 6.5M |
| Investment properties | 101.0M |
| Financial assets | 0 |
| Intangible assets | 6.5M |
| Investments and advances | — |
| Other non current assets | 2K |
| Total liabilities | 1.0B |
| Current liabilities | 566.6M |
| Accounts payable | 160.3M |
| Accrued expenses | — |
| Short term debt | 120.1M |
| Deferred revenue | — |
| Tax payable | 13.7M |
| Pensions | 49K |
| Other current liabilities | 229K |
| Non current liabilities | 472.3M |
| Long term provisions | — |
| Long term debt | 391.9M |
| Provision for risks and charges | — |
| Deferred liabilities | 34.2M |
| Derivative product liabilities | — |
| Other non current liabilities | 42.8M |
| Shareholders equity | |
| Common stock | 8.4M |
| Retained earnings | 580.8M |
| Other shareholders equity | — |
| Total shareholders equity | 639.3M |
| Additional paid in capital | 26.3M |
| Treasury stock | 0 |
| Minority interest | 16.6M |
Access
/balance_sheet
data via our API — starting from the
Pro plan (individual) and the Venture plan (business) and above.