Financials
Cash flow
Fundamentals currency is CAD
| Fiscal date | 2024 |
|---|---|
| Operating activities | 1.9M |
| Net income | 3.0M |
| Depreciation | 473.1K |
| Deferred taxes | 383.4K |
| StockBased compensation | 143.1K |
| Other non cash items | 83.2K |
| Accounts receivable | 239.5K |
| Accounts payable | -2.5M |
| Other assets liabilities | 16.6K |
| Investing activities | -372.0K |
| Capital expenditures | -372.0K |
| Net intangibles | — |
| Net acquisitions | — |
| Purchase of investments | — |
| Sale of investments | — |
| Other investing activity | — |
| Financing activities | -572.0K |
| Long term debt issuance | — |
| Long term debt payments | -728.9K |
| Short term debt issuance | — |
| Common stock issuance | 156.9K |
| Common stock repurchase | — |
| Common dividends | — |
| Other financing charges | — |
| End cash position | 5.2M |
| Income tax paid | — |
| Interest paid | — |
| Free cash flow | 3.3M |
Access
/cash_flow
data via our API — starting from the
Pro plan (individual) and the Venture plan (business) and above.