Financials
Cash flow
Fundamentals currency is CAD
| Fiscal date | 2024 |
|---|---|
| Operating activities | -7.4M |
| Net income | -9.3M |
| Depreciation | 823.0K |
| Deferred taxes | 79.5K |
| StockBased compensation | 138.3K |
| Other non cash items | 1.1M |
| Accounts receivable | -386.9K |
| Accounts payable | 92.9K |
| Other assets liabilities | 0 |
| Investing activities | -1.9M |
| Capital expenditures | -11.2M |
| Net intangibles | 0 |
| Net acquisitions | — |
| Purchase of investments | — |
| Sale of investments | — |
| Other investing activity | 9.4M |
| Financing activities | 4.3M |
| Long term debt issuance | — |
| Long term debt payments | -25.2K |
| Short term debt issuance | — |
| Common stock issuance | 6.3M |
| Common stock repurchase | — |
| Common dividends | -1.7M |
| Other financing charges | -225.6K |
| End cash position | 16.5M |
| Income tax paid | — |
| Interest paid | — |
| Free cash flow | -8.7M |
Access
/cash_flow
data via our API — starting from the
Pro plan (individual) and the Venture plan (business) and above.