Financials
Cash flow
Fundamentals currency is USD
| Fiscal date | 2024 |
|---|---|
| Operating activities | -80.0M |
| Net income | -150.0M |
| Depreciation | 473K |
| Deferred taxes | — |
| StockBased compensation | 25.5M |
| Other non cash items | 45.9M |
| Accounts receivable | — |
| Accounts payable | -1.9M |
| Other assets liabilities | — |
| Investing activities | 59.3M |
| Capital expenditures | -6K |
| Net intangibles | -83K |
| Net acquisitions | 359K |
| Purchase of investments | -15M |
| Sale of investments | 81.7M |
| Other investing activity | -7.7M |
| Financing activities | 4.8M |
| Long term debt issuance | 5M |
| Long term debt payments | — |
| Short term debt issuance | — |
| Common stock issuance | — |
| Common stock repurchase | — |
| Common dividends | — |
| Other financing charges | -161K |
| End cash position | 27.5M |
| Income tax paid | 411K |
| Interest paid | 2.2M |
| Free cash flow | -82.5M |
Access
/cash_flow
data via our API — starting from the
Pro plan (individual) and the Venture plan (business) and above.