Financials
Cash flow
Fundamentals currency is CAD
| Fiscal date | 2024 |
|---|---|
| Operating activities | -8.5M |
| Net income | -629K |
| Depreciation | 3.3M |
| Deferred taxes | -212K |
| StockBased compensation | 715K |
| Other non cash items | -9.9M |
| Accounts receivable | -4.2M |
| Accounts payable | 3.2M |
| Other assets liabilities | -762K |
| Investing activities | 3.4M |
| Capital expenditures | -1.0M |
| Net intangibles | -72K |
| Net acquisitions | 1.6M |
| Purchase of investments | — |
| Sale of investments | — |
| Other investing activity | 2.8M |
| Financing activities | -2.1M |
| Long term debt issuance | — |
| Long term debt payments | -2.1M |
| Short term debt issuance | — |
| Common stock issuance | — |
| Common stock repurchase | — |
| Common dividends | 0 |
| Other financing charges | — |
| End cash position | 6.8M |
| Income tax paid | — |
| Interest paid | — |
| Free cash flow | -8.8M |
Access
/cash_flow
data via our API — starting from the
Pro plan (individual) and the Venture plan (business) and above.