Financials
Cash flow
Fundamentals currency is CAD
| Fiscal date | 2024 |
|---|---|
| Operating activities | -8.4M |
| Net income | 3.5M |
| Depreciation | 890.1K |
| Deferred taxes | — |
| StockBased compensation | 14.1K |
| Other non cash items | -13.6M |
| Accounts receivable | 814.0K |
| Accounts payable | — |
| Other assets liabilities | — |
| Investing activities | 8.9M |
| Capital expenditures | -548.7K |
| Net intangibles | — |
| Net acquisitions | 14.4M |
| Purchase of investments | -4.0M |
| Sale of investments | — |
| Other investing activity | -927.7K |
| Financing activities | 7.5M |
| Long term debt issuance | — |
| Long term debt payments | -670.3K |
| Short term debt issuance | — |
| Common stock issuance | 4.2M |
| Common stock repurchase | — |
| Common dividends | 0 |
| Other financing charges | 4.0M |
| End cash position | 12.3M |
| Income tax paid | 0 |
| Interest paid | 217.3K |
| Free cash flow | -8.0M |
Access
/cash_flow
data via our API — starting from the
Pro plan (individual) and the Venture plan (business) and above.