Financials
Income statement
Fundamentals currency is BGN
| Fiscal date | 2025 |
|---|---|
| Total reported revenue | 292.9M |
| Cost of revenue | 123.7M |
| Gross profit | 169.1M |
| Operating expense | |
| Research & development | — |
| Selling general and admin | 50.6M |
| Other operating expenses | 5.6M |
| Operating income | 66.7M |
| Non operating interest income | |
| Income | 123K |
| Expense | 707K |
| Other income expense | — |
| Pretax income | 56.8M |
| Tax provision | 7.2M |
| Net income | 49.6M |
| Basic EPS | 2.7 |
| Diluted EPS | 2.7 |
| Basic average shares | 18.1M |
| Diluted average shares | 18.1M |
| EBITDA | 64.4M |
| Net income from continuing op. | — |
| Minority interests | -501K |
| Preferred stock dividends | 0 |
Access
/income_statement
data via our API — starting from the
Pro plan (individual) and the Venture plan (business) and above.